Vishay/Dale RER40F39R2RCSL
RER40F39R2RCSL picture photo
Mfg. Part Number
RER40F39R2RCSL
Brief Description
RES CHAS MNT 39.2 OHM 1% 5W
Datasheet Download
RER40F39R2RCSL.pdf
Availability of RER40F39R2RCSL
QUANTITY
RER40F39R2RCSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RER40F39R2RCSL
Internal Part NumberEIS-RER40F39R2RCSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Height0.335" (8.51mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RER40F39R2RCSL
Related LinksRER40F3, RER40F39R2RCSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RER40F39R2RCSL Details Description
Related parts for RER40F39R2RCSL
AC/DC CONVERTER 28V 56W datasheet.pdf
CONN JACKSCREW PLUG 34 POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 2% 160VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LEVER LONG FOR WL LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP MICA 51PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 30.72MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf