ITT Cannon, LLC DDMAM50PNMK52
DDMAM50PNMK52 picture photo
Mfg. Part Number
DDMAM50PNMK52
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAM50PNMK52.pdf
Availability of DDMAM50PNMK52
QUANTITY
DDMAM50PNMK52 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAM50PNMK52
Internal Part NumberEIS-DDMAM50PNMK52
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Gold Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAM50PNMK52
Related LinksDDMAM5, DDMAM50PNMK52 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAM50PNMK52 Details Description
Related parts for DDMAM50PNMK52
ESD HANDLER 12-5/8X4-3/4X2-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
Crystal 28.63636MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf