ITT Cannon, LLC DDMAM78SNM
DDMAM78SNM picture photo
Mfg. Part Number
DDMAM78SNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAM78SNM.pdf
Availability of DDMAM78SNM
QUANTITY
DDMAM78SNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAM78SNM
Internal Part NumberEIS-DDMAM78SNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAM78SNM
Related LinksDDMAM, DDMAM78SNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAM78SNM Details Description
Related parts for DDMAM78SNM
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC FRAM 128KBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 14PIN GOLD RT ANG PCB datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf