ITT Cannon, LLC DDMAMF50PNMF0
DDMAMF50PNMF0 picture photo
Mfg. Part Number
DDMAMF50PNMF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 50 M CRIMP FLOA F0 NM
Datasheet Download
DDMAMF50PNMF0.pdf
Availability of DDMAMF50PNMF0
QUANTITY
DDMAMF50PNMF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAMF50PNMF0
Internal Part NumberEIS-DDMAMF50PNMF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAMF50PNMF0
Related LinksDDMAMF, DDMAMF50PNMF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAMF50PNMF0 Details Description
Related parts for DDMAMF50PNMF0
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 16-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 450MHZ 408TBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD ECL 16-DIP datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 146VC SMC datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK RTAN PEG 11CKT datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 5POS PIN B CODE datasheet.pdf