ITT Cannon, LLC DDMAMF78SNM
DDMAMF78SNM picture photo
Mfg. Part Number
DDMAMF78SNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAMF78SNM.pdf
Availability of DDMAMF78SNM
QUANTITY
DDMAMF78SNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAMF78SNM
Internal Part NumberEIS-DDMAMF78SNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAMF78SNM
Related LinksDDMAM, DDMAMF78SNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAMF78SNM Details Description
Related parts for DDMAMF78SNM
FIXED IND 3.9UH 30MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100 26-30 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CORD SOCKET datasheet.pdf
21+21 WAY MALE CRIMP S/BORE datasheet.pdf
ADAPTER EX 3/4NPT-1/2NPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A datasheet.pdf