ITT Cannon, LLC DDMAMF78SNMF0
DDMAMF78SNMF0 picture photo
Mfg. Part Number
DDMAMF78SNMF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 78 F NM FLOA
Datasheet Download
DDMAMF78SNMF0.pdf
Availability of DDMAMF78SNMF0
QUANTITY
DDMAMF78SNMF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAMF78SNMF0
Internal Part NumberEIS-DDMAMF78SNMF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mating Cycles500
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAMF78SNMF0
Related LinksDDMAMF, DDMAMF78SNMF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAMF78SNMF0 Details Description
Related parts for DDMAMF78SNMF0
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC BUS BUFF DVR TRI-ST 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES 8.06M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FLOOR MAT ESD ANTI-FATIGUE datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf