ITT Cannon, LLC DDMM50SA101
DDMM50SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DDMM50SA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDMM50SA101.pdf
Availability of DDMM50SA101
QUANTITY
DDMM50SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMM50SA101
Internal Part NumberEIS-DDMM50SA101
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMM50SA101
Related LinksDDMM5, DDMM50SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMM50SA101 Details Description
Related parts for DDMM50SA101
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 10AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 4V 1411 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf