ITT Cannon, LLC DDMMF50P
DDMMF50P picture photo
Mfg. Part Number
DDMMF50P
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDMMF50P.pdf
Availability of DDMMF50P
QUANTITY
DDMMF50P Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMF50P
Internal Part NumberEIS-DDMMF50P
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMF50P
Related LinksDDMM, DDMMF50P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMF50P Details Description
Related parts for DDMMF50P
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 16K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 4.34"LX3.23"W datasheet.pdf