ITT Cannon, LLC DDMMG50SJA197
DDMMG50SJA197 picture photo
Mfg. Part Number
DDMMG50SJA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDMMG50SJA197.pdf
Availability of DDMMG50SJA197
QUANTITY
DDMMG50SJA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMMG50SJA197
Internal Part NumberEIS-DDMMG50SJA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMMG50SJA197
Related LinksDDMMG5, DDMMG50SJA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMMG50SJA197 Details Description
Related parts for DDMMG50SJA197
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44VQFP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMB datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A DO247 datasheet.pdf
RES SMD 15.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 2500BTU SIDE MT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 230MA 2.4 OHM datasheet.pdf
HAN 24B-HMC-AGG-LB datasheet.pdf
XFMR TNY255 3,3V 6V NPB datasheet.pdf
TV 66C 66#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
700 MHz to 2.7 GHz Quadrature Demodulator IC datasheet.pdf