Vishay/Dale RNC55J28R4BSRE6
RNC55J28R4BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J28R4BSRE6
Brief Description
RES 28.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J28R4BSRE6.pdf
Availability of RNC55J28R4BSRE6
QUANTITY
RNC55J28R4BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J28R4BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J28R4BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J28R4BSRE6
Related LinksRNC55J2, RNC55J28R4BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J28R4BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J28R4BSRE6
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
IC ADC DELTA-SIGMA 16BIT 24-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
16-BIT MICROCONTROLLER datasheet.pdf
MARKER CARD datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 8A TO252AA datasheet.pdf