ITT Cannon, LLC DDMY50PNMB
DDMY50PNMB picture photo
Mfg. Part Number
DDMY50PNMB
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDMY50PNMB.pdf
Availability of DDMY50PNMB
QUANTITY
DDMY50PNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMY50PNMB
Internal Part NumberEIS-DDMY50PNMB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMY50PNMB
Related LinksDDMY5, DDMY50PNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMY50PNMB Details Description
Related parts for DDMY50PNMB
IC SCSI 27-LINE TERM 44-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU25B/AE25G/AFU25B datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 167MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES 549K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf