Diodes Incorporated DDZX20C-7
DDZX20C-7 picture photo
Mfg. Part Number
DDZX20C-7
Brief Description
DIODE ZENER 20V 300MW SOT23-3
Datasheet Download
DDZX20C-7.pdf
Availability of DDZX20C-7
QUANTITY
DDZX20C-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDZX20C-7
Internal Part NumberEIS-DDZX20C-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsSOT-23 300mW Circuit
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 15/May/2008
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±3%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 15V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDZX20C-7
Related LinksDDZX, DDZX20C-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DDZX20C-7 Details Description
Related parts for DDZX20C-7
RES 71.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL SPLICE 3200-8200 CMA datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 32A TO-252 datasheet.pdf
SWITCH DIP T/H datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 0.33MA 1.1 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT-353 datasheet.pdf