Murata Electronics North America DE11XKX470JB4BC05F
DE11XKX470JB4BC05F picture photo
Mfg. Part Number
DE11XKX470JB4BC05F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 250V SL RADIAL
Datasheet Download
DE11XKX470JB4BC05F.pdf
Availability of DE11XKX470JB4BC05F
QUANTITY
DE11XKX470JB4BC05F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE11XKX470JB4BC05F
Internal Part NumberEIS-DE11XKX470JB4BC05F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature20°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE11XKX470JB4BC05F
Related LinksDE11XKX47, DE11XKX470JB4BC05F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE11XKX470JB4BC05F Details Description
Related parts for DE11XKX470JB4BC05F
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 16.1A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
IC ENCODER ABS MAGNETIC datasheet.pdf
PAC-CJ1W-HE20-V1-3M datasheet.pdf
MINITEK HDR VRT POL&LAT datasheet.pdf
IC OPAMP US8 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf