Murata Electronics North America DE1B3KX331KB4BP01F
DE1B3KX331KB4BP01F picture photo
Mfg. Part Number
DE1B3KX331KB4BP01F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE1B3KX331KB4BP01F.pdf
Availability of DE1B3KX331KB4BP01F
QUANTITY
DE1B3KX331KB4BP01F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE1B3KX331KB4BP01F
Internal Part NumberEIS-DE1B3KX331KB4BP01F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKX
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE1B3KX331KB4BP01F
Related LinksDE1B3KX33, DE1B3KX331KB4BP01F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE1B3KX331KB4BP01F Details Description
Related parts for DE1B3KX331KB4BP01F
CAP PUSHBUTTON ROUND WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 54POS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.33A 130 MOHM datasheet.pdf