Murata Electronics North America DE2B3KY331KB3BM02F
DE2B3KY331KB3BM02F picture photo
Mfg. Part Number
DE2B3KY331KB3BM02F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2B3KY331KB3BM02F.pdf
Availability of DE2B3KY331KB3BM02F
QUANTITY
DE2B3KY331KB3BM02F Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2B3KY331KB3BM02F
Internal Part NumberEIS-DE2B3KY331KB3BM02F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance330pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2B3KY331KB3BM02F
Related LinksDE2B3KY33, DE2B3KY331KB3BM02F Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2B3KY331KB3BM02F Details Description
Related parts for DE2B3KY331KB3BM02F
RES SMD 162KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
IC WIRELESS PWR RCVR 28DSBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf