Murata Electronics North America DE2B3KY471KA2BM01
DE2B3KY471KA2BM01 picture photo
Mfg. Part Number
DE2B3KY471KA2BM01
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2B3KY471KA2BM01.pdf
Availability of DE2B3KY471KA2BM01
QUANTITY
DE2B3KY471KA2BM01 Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2B3KY471KA2BM01
Internal Part NumberEIS-DE2B3KY471KA2BM01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientB
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2B3KY471KA2BM01
Related LinksDE2B3KY4, DE2B3KY471KA2BM01 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2B3KY471KA2BM01 Details Description
Related parts for DE2B3KY471KA2BM01
DGTL ISO RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
CBS LOCKING NYLON 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO-247AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 55POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 190PO datasheet.pdf
CONN TERM SET PNL FEED THRU 3POS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY M20 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf