Murata Electronics North America DE2E3KH152MN3A
DE2E3KH152MN3A picture photo
Mfg. Part Number
DE2E3KH152MN3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2E3KH152MN3A.pdf
Availability of DE2E3KH152MN3A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DE2E3KH152MN3A Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2E3KH152MN3A
Internal Part NumberEIS-DE2E3KH152MN3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKH
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2E3KH152MN3A
Related LinksDE2E3KH, DE2E3KH152MN3A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2E3KH152MN3A Details Description
Related parts for DE2E3KH152MN3A
IC DGTL POT 50K 2CH 16SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 2.5GHZ VCO 64-LFCSP datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN FFC FPC 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR PI2211 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 46 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 13POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf