Murata Electronics North America DE2F3KH103MA3B
DE2F3KH103MA3B picture photo
Mfg. Part Number
DE2F3KH103MA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 250VAC RADIAL
Datasheet Download
DE2F3KH103MA3B.pdf
Availability of DE2F3KH103MA3B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DE2F3KH103MA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DE2F3KH103MA3B
Internal Part NumberEIS-DE2F3KH103MA3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKH
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250VAC
Temperature CoefficientF
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE2F3KH103MA3B
Related LinksDE2F3KH, DE2F3KH103MA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE2F3KH103MA3B Details Description
Related parts for DE2F3KH103MA3B
FUSE 30A 600V FAST KTK datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 187KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 27-30AWG .250 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 14DFN datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf