Susumu RG1608P-1651-W-T5
RG1608P-1651-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608P-1651-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608P-1651-W-T5.pdf
Availability of RG1608P-1651-W-T5
QUANTITY
RG1608P-1651-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608P-1651-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608P-1651-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608P-1651-W-T5
Related LinksRG1608P-, RG1608P-1651-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608P-1651-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608P-1651-W-T5
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 16POWERDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SGE-225-2-2050 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
COMBO 36W4 F SOD G ZINC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf