Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007350R000B9L
Y0007350R000B9L picture photo
Mfg. Part Number
Y0007350R000B9L
Brief Description
RES 350 OHM 0.6W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y0007350R000B9L.pdf
Availability of Y0007350R000B9L
QUANTITY
Y0007350R000B9L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0007350R000B9L
Internal Part NumberEIS-Y0007350R000B9L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0007350R000B9L
Y0007350R000B9L Details Description
Related parts for Y0007350R000B9L
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 150V 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 17POS datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 8A DPAK-4 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .380" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf