Murata Electronics North America DEA1X3A220JC1B
DEA1X3A220JC1B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3A220JC1B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 1KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3A220JC1B.pdf
Availability of DEA1X3A220JC1B
QUANTITY
DEA1X3A220JC1B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3A220JC1B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3A220JC1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3A220JC1B
Related LinksDEA1X3A, DEA1X3A220JC1B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3A220JC1B Details Description
Related parts for DEA1X3A220JC1B
IND DELAY LINE 2.9NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 2.2A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
FUSE AUTO 3A 32VDC BLADE 50 PC datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
21.59MM X 25.4MM 1=25/PK datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
RES SMD 2.1M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf