Vishay Semiconductor/Diodes Division SA48CA-E3/54
SA48CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA48CA-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AC
Datasheet Download
SA48CA-E3/54.pdf
Availability of SA48CA-E3/54
QUANTITY
SA48CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA48CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA48CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA48CA-E3/54
Related LinksSA48CA, SA48CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA48CA-E3/54 Details Description
Related parts for SA48CA-E3/54
CONN HEADER .100 SINGL STR 28POS datasheet.pdf
IC OTP 256KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 144KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
VOLT DETECT IC CMOS IV 2.4V TO-9 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 12POS SMD datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
F39-HB1505 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf