Bourns Inc. CR0805-FX-1020ELF
CR0805-FX-1020ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1020ELF
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1020ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1020ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1020ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1020ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1020ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1020ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1020ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1020ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1020ELF
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 5.1V SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf