Murata Electronics North America DEA1X3D151JN2A
DEA1X3D151JN2A picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3D151JN2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3D151JN2A.pdf
Availability of DEA1X3D151JN2A
QUANTITY
DEA1X3D151JN2A Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3D151JN2A
Internal Part NumberEIS-DEA1X3D151JN2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3D151JN2A
Related LinksDEA1X3D, DEA1X3D151JN2A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3D151JN2A Details Description
Related parts for DEA1X3D151JN2A
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC DGTL SNGL 5K SPI 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 100A CHASSIS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 80W datasheet.pdf
RES 0.316 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 180V 200MA DO213 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf