Murata Electronics North America DEA1X3D471JA3B
DEA1X3D471JA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3D471JA3B
Brief Description
CAP CER 470PF 2KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3D471JA3B.pdf
Availability of DEA1X3D471JA3B
QUANTITY
DEA1X3D471JA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3D471JA3B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3D471JA3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3D471JA3B
Related LinksDEA1X3D, DEA1X3D471JA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3D471JA3B Details Description
Related parts for DEA1X3D471JA3B
IC MONITOR RESET 3.6V SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
902 METRAL 5ROW REC STB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
IC VCXO CLK TRANSLATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 KN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 400MA 416 MOHM datasheet.pdf