Nichicon UVK2C221MHD
UVK2C221MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2C221MHD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVK2C221MHD.pdf
Availability of UVK2C221MHD
QUANTITY
UVK2C221MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2C221MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2C221MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2C221MHD
Related LinksUVK2C, UVK2C221MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2C221MHD Details Description
Related parts for UVK2C221MHD
IDC CABLE- ASR50G/ AE50M / ASR50 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 6CH 16-WQFN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 18A 8-MLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 56MA 53 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 0.8MM SMD datasheet.pdf