Murata Electronics North America DEA1X3F270JD3B
DEA1X3F270JD3B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3F270JD3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 3.15KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3F270JD3B.pdf
Availability of DEA1X3F270JD3B
QUANTITY
DEA1X3F270JD3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3F270JD3B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3F270JD3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3150V (3.15kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3F270JD3B
Related LinksDEA1X3F, DEA1X3F270JD3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3F270JD3B Details Description
Related parts for DEA1X3F270JD3B
CONN SMP RCPT STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 4K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RELAY GROUND FAULT SENS 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf