ITT Cannon, LLC DEMA15SNMBK52
DEMA15SNMBK52 picture photo
Mfg. Part Number
DEMA15SNMBK52
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMA15SNMBK52.pdf
Availability of DEMA15SNMBK52
QUANTITY
DEMA15SNMBK52 Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMA15SNMBK52
Internal Part NumberEIS-DEMA15SNMBK52
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Gold Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMA15SNMBK52
Related LinksDEMA15, DEMA15SNMBK52 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMA15SNMBK52 Details Description
Related parts for DEMA15SNMBK52
IC TRPLE PROC SUPERVISOR 8-SOIC datasheet.pdf
KIT FOOT FOR 32-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 150NS 24EDIP datasheet.pdf
RES SMD 417K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf