ITT Cannon, LLC DEMAM15PA101
DEMAM15PA101 picture photo
Mfg. Part Number
DEMAM15PA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMAM15PA101.pdf
Availability of DEMAM15PA101
QUANTITY
DEMAM15PA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMAM15PA101
Internal Part NumberEIS-DEMAM15PA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMAM15PA101
Related LinksDEMAM1, DEMAM15PA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMAM15PA101 Details Description
Related parts for DEMAM15PA101
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS TIN SMD datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 20' YL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M25 datasheet.pdf
BOARD FLASH CLICK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf