ITT Cannon, LLC DEMAM9SA101
DEMAM9SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DEMAM9SA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMAM9SA101.pdf
Availability of DEMAM9SA101
QUANTITY
DEMAM9SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMAM9SA101
Internal Part NumberEIS-DEMAM9SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMAM9SA101
Related LinksDEMAM, DEMAM9SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMAM9SA101 Details Description
Related parts for DEMAM9SA101
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 12MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 500V 0.15A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 190A D2PAK-7 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
MINI-SAS HD ASY datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf