ITT Cannon, LLC DEMAY15PNM
DEMAY15PNM picture photo
Mfg. Part Number
DEMAY15PNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMAY15PNM.pdf
Availability of DEMAY15PNM
QUANTITY
DEMAY15PNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMAY15PNM
Internal Part NumberEIS-DEMAY15PNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMAY15PNM
Related LinksDEMAY, DEMAY15PNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMAY15PNM Details Description
Related parts for DEMAY15PNM
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.2V 24HTSSOP datasheet.pdf
6CKT MFIT HEADER VERT DUAL datasheet.pdf
TVS DIODE 56VWM 92.6VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf