ITT Cannon, LLC DEMAY15PNM
DEMAY15PNM picture photo
Mfg. Part Number
DEMAY15PNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DEMAY15PNM.pdf
Availability of DEMAY15PNM
QUANTITY
DEMAY15PNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMAY15PNM
Internal Part NumberEIS-DEMAY15PNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMAY15PNM
Related LinksDEMAY, DEMAY15PNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DEMAY15PNM Details Description
Related parts for DEMAY15PNM
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 48TSOP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 16A datasheet.pdf
CONN HDR 20POS GOLD TH/RA datasheet.pdf
CONN PIN RT SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf
70V N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf