NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. DEMO908JL16E
DEMO908JL16E picture photo
Mfg. Part Number
DEMO908JL16E
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
BOARD DEMO FOR MC908JL16
Datasheet Download
DEMO908JL16E.pdf
Availability of DEMO908JL16E
QUANTITY
DEMO908JL16E Order Process
Ship out your order
Specifications of DEMO908JL16E
Internal Part NumberEIS-DEMO908JL16E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesHC08
Board TypeEvaluation Platform
TypeMCU 8-Bit
Core ProcessorHC08
Operating System-
Platform-
For Use With/Related ProductsMC68HC908JL
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s), Cable(s)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEMO908JL16E
DEMO908JL16E Details Description
Related parts for DEMO908JL16E
CONN RCPT 46POS VERT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.36 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 5ROW R/A datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 5A datasheet.pdf