Diodes Incorporated DESDA5V3L-7
DESDA5V3L-7 picture photo
Mfg. Part Number
DESDA5V3L-7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 3VWM 15VC SOT23
Datasheet Download
DESDA5V3L-7.pdf
Availability of DESDA5V3L-7
QUANTITY
DESDA5V3L-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DESDA5V3L-7
Internal Part NumberEIS-DESDA5V3L-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels2
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3V
Voltage - Breakdown (Min)5.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20A (8/20µs)
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DESDA5V3L-7
Related LinksDESDA, DESDA5V3L-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DESDA5V3L-7 Details Description
Related parts for DESDA5V3L-7
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
IC MDAC 12BIT DUAL SER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 3PS 20AWG .156 TIN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 3.57M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf