Hirose Electric Co Ltd DF1-10S-2.5R26(05)
DF1-10S-2.5R26(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-10S-2.5R26(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 10POS IDC 26AWG TIN
Datasheet Download
DF1-10S-2.5R26(05).pdf
Availability of DF1-10S-2.5R26(05)
QUANTITY
DF1-10S-2.5R26(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-10S-2.5R26(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-10S-2.5R26(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-10S-2.5R26(05)
Related LinksDF1-10S-2, DF1-10S-2.5R26(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-10S-2.5R26(05) Details Description
Related parts for DF1-10S-2.5R26(05)
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL HI SPD 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 4.5VWM 9.6VC SOT23 datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 100W TO220 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 24A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL PCB RA 2POS datasheet.pdf
RES 133 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SW USB 8-SO datasheet.pdf
SR BTS 8MM VERT 10 ASY 20 AMP datasheet.pdf