Hirose Electric Co Ltd DF1-11S-2.5R28(05)
DF1-11S-2.5R28(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-11S-2.5R28(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 11POS IDC 28AWG TIN
Datasheet Download
DF1-11S-2.5R28(05).pdf
Availability of DF1-11S-2.5R28(05)
QUANTITY
DF1-11S-2.5R28(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-11S-2.5R28(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-11S-2.5R28(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions11
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-11S-2.5R28(05)
Related LinksDF1-11S-2, DF1-11S-2.5R28(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-11S-2.5R28(05) Details Description
Related parts for DF1-11S-2.5R28(05)
FIXED IND 330UH 70MA 12.3 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR OCT 20TSSOP datasheet.pdf
MX QSFP MTP-LC BOUT CABLE ASSY datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGE .050 130POS DR TH datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 600V 23DIP datasheet.pdf