Vishay/Beyschlag MCW0406MD1602BP100
MCW0406MD1602BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1602BP100
Brief Description
RES SMD 16K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1602BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1602BP100
QUANTITY
MCW0406MD1602BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1602BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1602BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1602BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1602BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1602BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1602BP100
TRANS NPN 150V 1A SOT-89 datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 6A ADJ 5-SMD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 375MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
8 POS EP II HSG, GLOW WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf