Hirose Electric Co Ltd DF1-13S-2.5C
DF1-13S-2.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF1-13S-2.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN SOCKET CRIMP HOUSING 13POS
Datasheet Download
DF1-13S-2.5C.pdf
Availability of DF1-13S-2.5C
QUANTITY
DF1-13S-2.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-13S-2.5C
Internal Part NumberEIS-DF1-13S-2.5C
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening Type-
ColorBrown
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-13S-2.5C
Related LinksDF1-13, DF1-13S-2.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-13S-2.5C Details Description
Related parts for DF1-13S-2.5C
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TFLEX 650 18" X 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 62 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf