Hirose Electric Co Ltd DF1-13S-2.5R24(05)
DF1-13S-2.5R24(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-13S-2.5R24(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 13POS IDC 24AWG TIN
Datasheet Download
DF1-13S-2.5R24(05).pdf
Availability of DF1-13S-2.5R24(05)
QUANTITY
DF1-13S-2.5R24(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-13S-2.5R24(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-13S-2.5R24(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-13S-2.5R24(05)
Related LinksDF1-13S-2, DF1-13S-2.5R24(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-13S-2.5R24(05) Details Description
Related parts for DF1-13S-2.5R24(05)
EXTENDER CARD STD 28/56 GEN PURP datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.28A 120 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
GUIDEFRONT STRIP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf