ITT Cannon, LLC CA3102E22-28PZF80
CA3102E22-28PZF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E22-28PZF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E22-28PZF80.pdf
Availability of CA3102E22-28PZF80
QUANTITY
CA3102E22-28PZF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E22-28PZF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E22-28PZF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert22-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E22-28PZF80
Related LinksCA3102E2, CA3102E22-28PZF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E22-28PZF80 Details Description
Related parts for CA3102E22-28PZF80
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 80A 250V datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 11A QC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 270MA 850 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf