Vishay/Dale TNPW120642R2BETA
TNPW120642R2BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120642R2BETA
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120642R2BETA.pdf
Availability of TNPW120642R2BETA
QUANTITY
TNPW120642R2BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120642R2BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW120642R2BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120642R2BETA
Related LinksTNPW1206, TNPW120642R2BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120642R2BETA Details Description
Related parts for TNPW120642R2BETA
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
L37-3L SHEET 320X320X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf