Hirose Electric Co Ltd DF1-14S-2.5R24(05)
DF1-14S-2.5R24(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-14S-2.5R24(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 14POS IDC 24AWG TIN
Datasheet Download
DF1-14S-2.5R24(05).pdf
Availability of DF1-14S-2.5R24(05)
QUANTITY
DF1-14S-2.5R24(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-14S-2.5R24(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-14S-2.5R24(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-14S-2.5R24(05)
Related LinksDF1-14S-2, DF1-14S-2.5R24(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-14S-2.5R24(05) Details Description
Related parts for DF1-14S-2.5R24(05)
RES 649K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 17POS 3.5MM GREEN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 47K OHM 10% 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
PROTECTIVE HT 320MM PIGTAILED datasheet.pdf
IC AMP AUDIO LOW VOLT 24SSOP datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.7W MONO 8SON datasheet.pdf