Hirose Electric Co Ltd DF1-14S-2.5R26(05)
DF1-14S-2.5R26(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-14S-2.5R26(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 14POS IDC 26AWG TIN
Datasheet Download
DF1-14S-2.5R26(05).pdf
Availability of DF1-14S-2.5R26(05)
QUANTITY
DF1-14S-2.5R26(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-14S-2.5R26(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-14S-2.5R26(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-14S-2.5R26(05)
Related LinksDF1-14S-2, DF1-14S-2.5R26(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-14S-2.5R26(05) Details Description
Related parts for DF1-14S-2.5R26(05)
TERMINAL BLOCK 3.5MM 9POS PCB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
XBEE-PRO MESH 2.4 EXTENDED datasheet.pdf
IC SMART HOTPLUG HI SIDE 12PLLP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 210MA 22.7 OHM datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf