Hirose Electric Co Ltd DF1-16S-2.5R24(05)
DF1-16S-2.5R24(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-16S-2.5R24(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 16POS IDC 24AWG TIN
Datasheet Download
DF1-16S-2.5R24(05).pdf
Availability of DF1-16S-2.5R24(05)
QUANTITY
DF1-16S-2.5R24(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-16S-2.5R24(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-16S-2.5R24(05)
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions16
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-16S-2.5R24(05)
Related LinksDF1-16S-2, DF1-16S-2.5R24(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-16S-2.5R24(05) Details Description
Related parts for DF1-16S-2.5R24(05)
CBL RIBN 22COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 10MM datasheet.pdf
CONN SPLICE 19-22AWG THRU datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.6A 228 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 42V datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG BLACK 2500' datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/05/135 3.5 BK datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.02% 0.15W 1206 datasheet.pdf