Souriau Connection Technology JBXFC2G12MWSDSR
JBXFC2G12MWSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFC2G12MWSDSR
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
JBXFC2G12MWSDSR.pdf
Availability of JBXFC2G12MWSDSR
QUANTITY
JBXFC2G12MWSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFC2G12MWSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXFC2G12MWSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFC2G12MWSDSR
Related LinksJBXFC2G, JBXFC2G12MWSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFC2G12MWSDSR Details Description
Related parts for JBXFC2G12MWSDSR
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 2000CPR 5/8" datasheet.pdf
CONV DC/DC 12W SGL 12V OUT DIP24 datasheet.pdf
VGA MONITOR CABLE datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 140MA 9.7 OHM TH datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .005% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf