Hirose Electric Co Ltd DF1-5S-2.5R28(05)
DF1-5S-2.5R28(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-5S-2.5R28(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 5POS IDC 28AWG TIN
Datasheet Download
DF1-5S-2.5R28(05).pdf
Availability of DF1-5S-2.5R28(05)
QUANTITY
DF1-5S-2.5R28(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-5S-2.5R28(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-5S-2.5R28(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge28 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-5S-2.5R28(05)
Related LinksDF1-5S-2, DF1-5S-2.5R28(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-5S-2.5R28(05) Details Description
Related parts for DF1-5S-2.5R28(05)
CONN HEADER .100 DUAL R/A 28POS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.1A 350 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT PUSH MOUNT WING datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf