Hirose Electric Co Ltd DF1-7P-2.5DSA(05)
DF1-7P-2.5DSA(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-7P-2.5DSA(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 7POS T/H TIN
Datasheet Download
DF1-7P-2.5DSA(05).pdf
Availability of DF1-7P-2.5DSA(05)
QUANTITY
DF1-7P-2.5DSA(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-7P-2.5DSA(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-7P-2.5DSA(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions7
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeFriction Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-7P-2.5DSA(05)
Related LinksDF1-7P-2, DF1-7P-2.5DSA(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-7P-2.5DSA(05) Details Description
Related parts for DF1-7P-2.5DSA(05)
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 1.5KV GEN PURP 12SOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
MARKER BOOK datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI ABSO 3.3V DIP datasheet.pdf
PMR40 EXTERNAL 45 DEGREE ELBOW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf