CUI Inc. PYB20-Q48-S3-H-T
PYB20-Q48-S3-H-T picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-S3-H-T
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 20W CM
Datasheet Download
PYB20-Q48-S3-H-T.pdf
Availability of PYB20-Q48-S3-H-T
QUANTITY
PYB20-Q48-S3-H-T Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-S3-H-T
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-S3-H-T
RoHS InformationPYB20-T Series Cert of Compliance
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-T
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 5A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-S3-H-T
Related LinksPYB20-Q4, PYB20-Q48-S3-H-T Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-S3-H-T Details Description
Related parts for PYB20-Q48-S3-H-T
Crystal 36.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RECEIVER REM CTRL 5V TOP 40KHZ datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 172 50/CD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX W/STOR 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 80 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf