Vishay/Dale RNC50J9532DSRSL
RNC50J9532DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J9532DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 95.3K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J9532DSRSL.pdf
Availability of RNC50J9532DSRSL
QUANTITY
RNC50J9532DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J9532DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J9532DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J9532DSRSL
Related LinksRNC50J9, RNC50J9532DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J9532DSRSL Details Description
Related parts for RNC50J9532DSRSL
CONN ACC MARKER STRIP UNPRINTED datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.88V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 100POS DUAL TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC DO15 datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf