Hirose Electric Co Ltd DF1-8S-2.5R26(05)
DF1-8S-2.5R26(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-8S-2.5R26(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 8POS IDC 26AWG TIN
Datasheet Download
DF1-8S-2.5R26(05).pdf
Availability of DF1-8S-2.5R26(05)
QUANTITY
DF1-8S-2.5R26(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-8S-2.5R26(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-8S-2.5R26(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-8S-2.5R26(05)
Related LinksDF1-8S-2, DF1-8S-2.5R26(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-8S-2.5R26(05) Details Description
Related parts for DF1-8S-2.5R26(05)
FUSE BOARD MNT 5A 125VAC 250VDC datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6DFN datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 90 4 P TUBE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND WHITE PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf